Sport

3 zasady spektakularnej siły

Mateusz Kosmaczewski1401 views
3 zasady spektakularnej siły

Zasady w życiu są ważne. Bez nich zapanował by chaos. 3 zasady, tylko tyle lub aż. Pomogą Tobie osiągnąć , SPEKTAKULARNĄ SIŁĘ, która jest celem dla wielu ludzi, może też jesteś wśród nich?  Każdy z nas chce być superbohaterem, cały czas szukamy drogi by mieć super moce. Niewątpliwie jedną z nich jest siła. Wszyscy chcemy ją mieć. Tylko wyobraź sobie, ile byś osiągnął mając tylko ten jedną moc na mistrzowskim poziomie…

Manifest ruchu

Często się mówi, że historia zatacza koło. Rozwój branży fitness jest tak ogromny, że trudno go ogarnąć. Wszystko sprowadza się do utartego schematu szybciej i więcej. Świat idzie do przodu, a nam pozostaje się do niego przystosować. Pytanie tylko jaką cenę trzeba będzie za to zapłacić? To już Ty decydujesz, bo masz wybór. Sam oceń, czy faktycznie potrzebujesz „zajebistych nazw”, którymi jesteś zarzucany dzisiaj przez kolorowe pisemka z branży fitness. Zobacz i pomyśl, całą siłownię masz na miejscu, Ty nią jesteś. Jeżeli się zaniedbałeś to masz co dźwigać. Nawet chodzenie sprawia Tobie problem. Doszło do kuriozalnej sytuacji, że nawet nie potrafimy chodzić! Jest to bardzo smutne…

Powrót do korzeni

Idźmy dalej. Zastanawiałeś się kiedyś nad filozofią i sportem? Tak wiem jest to „gruby” temat. Popatrz na sportowców, przecież oni cały czas dbają o swój umysł i jednocześnie ciało. Zmienia się paradygmat, dzisiaj wracamy do „legendarnych” czasów, gdzie sprawność fizyczna oraz filozofia z nią związana zaczyna wkraczać do naszego życia. „Starożytni mistrzowie” trenujący sztuki walki, jogę, akrobatykę czy kalistenikę mocno pracowali nad swoim ciałem, ale również nad duchem i umysłem. Każda dyscyplina wykorzystuje trening w oparciu tylko o jego masę. Ciekawe prawda? Wracamy do korzeni co sprawia, że rodzi się nowe pokolenie sportowców.

Kiedyś ludzi chcieli wspaniałej muskulatury, dzisiaj natomiast pragną wyglądać dobrze, a do tego być mobilni, gibcy i silni. Coraz więcej ludzi ma świadomość, że trzeba pracować zarówno nad ciałem oraz umysłem i dzięki temu stale przesuwać swoje granice. Wielu się śmieje jak słyszy hasło „trening mentalny”. Wystarczy poczytać biografię sportowców, a każdy z nich podkreśla, że umysł ma ogromne znaczenie i panuje nad ciałem. Niestety w tv tego nie powiedzą…

Ograniczenia masz w swojej głowie. Od chwili gdy zobaczyłem, jak ktoś inny podnosi takie ciężary, sam zacząłem robić postępy w ćwiczeniach. To świadczy o przewadze umysłu nad ciałem.

Jego uda prawie wyły: Co jest, kurwa?! Co więc się zmieniło? Nastawienie. W sporcie łatwo zapomnieć o sile umysłu, ale od tamtej pory wiem, jak jest ważna.

  Arnold Schwarzenegger – Pamięć Absolutna

Czym w takim razie jest siła?

Ile ludzi, tyle wyjaśnień. Wróćmy trochę w przeszłość i zagłębmy się w fizykę. Pamiętasz czym jest siła? Jest to miara dwóch ciał, które wzajemnie na siebie oddziaływają.

F = m * g
m – masa
g – przyśpieszenie ziemskie

Szybka powtórka. Zobacz teraz na to stwierdzenie z szerszej perspektywy. Dźwigając własne ciało pokonujesz pewien opór, walczysz z grawitacją i masą. Trenując własnym ciałem czy z ciężarami, permanentnie  pracujesz nad własną siłą! Teraz zobacz na to w ten sposób. Siła mięśniowa to zdolność do pokonywania oporów zewnętrznych lub przeciwstawiania się im kosztem wysiłku mięśniowego. Czyli jest to każdy ruch, który wykonujemy. Opór zewnętrzny oznacza wszystko co przeszkodzi w wykonaniu ruchu np. sztanga, powietrze, grawitacja. Za siłę mięśniową możemy również uznać brak ruchu, kiedy wykonujemy stabilizację, czyli staramy się coś utrzymać w jednej pozycji. Robi się ciekawie…

Skupmy się na mięśniach, bo w tym kontekście pozostaniemy. Będąc w ruchu nasze mięśnie stale pracują czyli poddawane są skurczowi czyli zmianie jego długości oraz napięciu. Dzięki temu wyróżniamy następującą pracę mięśni:

  • izometryczna – zmiana  napięcia mięśnia przy jego stałej długości (art dot. izmoetrii)
  • izotoniczna – zmiana długości  mięśnia, bez zmiany napięcia
  • aukostoniczna – zmienia się jednocześnie długość mięśnia jak i napięcie

Najszybszy przyrost siły następuje przy skurczu izometrycznym. Pora na 3 zasady, jeżeli zaczynasz to świetnie, bo możesz zacząć z wysokiego „C”.

3 zasady

Możesz je zastosować do każdego sportu jednak najwięcej wyniesiesz wprowadzając je do swojego treningu kalistenicznego. Pomoże to Ci stać się silniejszym i lepszym w tym co robisz. Gotowy ?

Zasada # 1. Bądź cierpliwy i konsekwentny

Brzmi znajomo? Pewnie, że tak! W głowie jak to przeczytałeś to pojawił się ten znajomy szept JA TO WIEM. Mimo tego i tak oczekujesz wszystkiego teraz, zaraz, natychmiast! Stąd sięgasz po „suplementy”, stąd szukasz dróg na skróty. Twoja koncentracja i skupienie się na celu jest słabe. Musisz to zmienić! Miej świadomość faktu, że aby osiągnąć coś wartościowego trzeba dać z siebie wszystko przez długi okres czasu. Nic dobrego nie dzieje się z dnia na dzień. Cierpliwość i konsekwencja są kluczowymi czynnikami sukcesu. Żadna wielka siła nie została zbudowana w 4 tygodnie. Dzień po dniu trzeba na to pracować. Kłania się systematyka (art. dot. systematyki).

W kalistenice ma to jeszcze większe znaczenie. Praca nad tym elementem będzie trwać całe życie. Dzięki temu zysk jaki osiągniesz pozostanie z Tobą do końca Twoich dni! Twoje ciało musi się przystosować i odpowiednio zaadoptować. Mięśnie, ścięgna… Twój układ nerwowy potrzebuje czasu na dostosowanie się. Chcę byś świadomie rozpoczął swoją przygodę na całe życie TU i TERAZ.

Miej nagrodę w zasięgu swojego wzroku. Wyznacz cele krótkoterminowe, aby trzymać się obranego kierunku i stale sprawdzać swoje postępy. Jednak chcę byś całą swoją energię skupił się na procesie. To jest Twoje szkolenie każdego dnia. Praca nad rozwojem swojej świadomości ciała, na treningu umiejętności. Tylko w ten sposób możesz zdobyć  przyzwoitą ilość mięśni w „krótkim czasie” dzięki korzystaniu z narzędzi  i reżimu. Jednak nie spodziewaj się, że zadowalający wynik osiągniesz w jedną noc. Idź powoli, ale ze spokojem. Twój układ nerwowy będzie powoli przyzwyczaić się do różnych ruchów i będzie coraz silniejszy.

Zasada #2. Brak oszukiwania. Skoncentruj się na pełnym zakresie ruchu

Dosłownie zabójstwo! Boże widzisz i nie grzmisz! Gdy obserwuję ludzi jak wykonują pompki a w zasadzie są to pół pompki albo bliżej mi nie znana ich wariacja to płakać mi się chce. Potem osoby mówią, że nie idzie zbudować fajnej klatki piersiowej. (art. dot.. pompek). Ciężko im uświadomić, że robią to źle. Podobnie jest z podciąganiem czy przysiadami…  Musisz wiedzieć, że tylko wykonywanie wszystkich powtórzeń w kontrolowany sposób z pełnym zakresem ruchu, jest kluczem do Twojego sukcesu. Stawiaj od razu na jakość, ilość przyjdzie z czasem.

Ogromnym plusem takiej postawy jest zwiększanie się świadomości swojego ciała. Zaczynasz czuć, że masz nad nim kontrolę. Oddech, spięcie ciała powoduje, że cały trening nabiera zupełnie innego znaczenia. Jakość jego wzrasta niewyobrażalnie, a efekty zaczynają rosnąć wykładniczo.

Zasada #3 Wyciskaj jak najwięcej stosując progresję

Najważniejsza zasada. Musisz zawsze dawać z siebie maksa i stale podnosić poprzeczkę. Stale trzeba iść dalej, trzeba wycisnąć z siebie jak najwięcej, trzeba wyjść poza to czym teraz jesteś. To daje do myślenia!
Podobnie jak w rozwoju osobistym, rośniesz i stale przesuwasz swoją granicę, opuszczasz swoją strefę komfortu i wchodzisz do strefy mocy, gdzie czyha na Ciebie wiele problemów do rozwiązania i sporo porażek, z których będziesz musiał się podnieść. Chcę abyś progresował, abyś ZAPIERDALAŁ po swoje, nie obchodzi mnie gdzie teraz jesteś i z czym się zmagasz, jest jak jest. Po prostu musisz podjąć decyzję i zacząć zmieniać siebie i z czasem swój styl życia. Tego od Ciebie oczekuje!

Każdego dnia chcę zrobić trochę więcej

Powyższe 3 zasady pomogą Ci rosnąć i być zawsze krok do przodu. Dzięki nim staniesz się lepszą wersją siebie. Jednak MUSISZ zacząć. Bez tego lipa, nie obchodzi mnie jakie masz zdanie na temat motywacji (art. dot. motywacji) oraz rozwoju osobistego, faktem jest, że trzeba trenować i stosować się do zasad. Lenistwo, opieszałość, ignorancja to zbrodnie, które sprawiają, że człowiek stoi w miejscu. Jak długo będziesz zwlekać z poprawą własnego zdrowia, siły czy sylwetki? Przestań w końcu pierdolić i weź się do roboty! Zacznij zapierdalać bo inaczej nie będzie efektów. Dzień po dniu, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu… nie ma przerwy, nie ma dróg na skróty jest tylko praca. Pamiętaj zasady są ważne!

Trzymam za Ciebie kciuki, powodzenia!

 

Mateusz Kosmaczewski
Jestem trenerem, szkoleniowcem, motywatorem, mówcą. Mówią, że jestem psychologiem, że dobrze znam się na relacjach międzyludzkich, że jestem mentorem i autorytetem. Ekspertem w tym co robię. Ciągle młody, zawsze dziecko, radosny i pogodny, przepełniony pasją, ale też cyniczny i ironiczny. Introwertyk.