Sport

Czym jest trening sportowy?

Mateusz Kosmaczewski208 views
Czym jest trening sportowy

Niby oczywista rzecz – trening sportowy, ale gdy się zacznie zgłębiać w zagadnienie, nagle mnogość detali przytłacza. Dzisiaj każdy jest sam dla siebie trenerem. Czy dobrym? Czasami ręce opadają do ziemi jak widzę „janusza” sportu. On wie lepiej, przecież widział filmy na You Tube i stał się ekspertem. Taki „janusz” w nosie ma trenera, bo on już wszystko wie. Trening sportowy to nie jest parę filmów na You Tube, to nie jest jedno szkolenie, które Tobie wyjaśni w pigułce zagadnienie. Jest to cała metodologia treningowa, która zawiera wiele czynników mające wpływ na wynik sportowy.  

Dzisiejszy „fitlife” sprawił, że wielu ludzi pragnie być fit. Inspiruje się, oraz naśladuje swoich idoli. Jest to ogromny plus, bo zaczynają być świadomi swojego ciała w ogólny rozumowaniu tego pojęcia. Sportowy styl życia staje się u wielu priorytetem. Jednak często – takie mam doświadczenie – popularna „sodówka” uderza im do głowy. Nie jestem mistrzem w rzemiośle trenera i jeszcze dużo muszę się nauczyć mimo wieloletniego doświadczenia sportowego, ale często jestem poprawiany przez osoby trenujące raptem ok 3 miesięcy. Gdyby jeszcze te osoby wiedziały, co mówiły to byłbym im wdzięczny za dobry feedback, ale…

Ktoś mi powiedział, że nieumiejętne uprawianie sportu prowadzi do kalectwa. Zgadzam się z tym, a tym, która „sodówka” uderzyła są na najlepszej drodze do tego.

Czym jest trening sportowy

Ciekawe jakbyś zdefiniował powyższe pojęcie? Pomyśl zanim przeczytasz dalej. Gwarantuje Tobie, że możesz się zdziwić, i to bardzo, bo…

Trening sportowy to wieloletni, specjalnie zorganizowany proces pedagogiczny, w ramach, którego zawodnik uczy się techniki i taktyki swojej dyscypliny. Doskonali je, kształtuje sprawność fizyczna, a także cechy wolicjonalne i osobowość oraz nabywa wiedzę na temat prowadzonej przez siebie działalności sportowej.

Pojawiło się pojęcie „cechy wolicjonalne” to nic innego jak  cierpliwość i upór w dążeniu do celu, systematyczność i odporność na przeciwności oraz wiarę w siebie i w sukces itp. Idąc dalej, celem treningu sportowego jest takie pokierowanie zawodnika, aby w optymalny sposób zaczął adoptować się do wysiłku. Dzięki temu ma zacząć osiągać oczekiwane przez siebie wyniki w uprawianej dyscyplinie sportowej.

Kolejne pojęcie, które musisz sobie przyswoić to adaptacja. To nic innego jak zdolność przystosowania się do określonego środowiska przez człowieka. Jednak na chcę się skupić na głębszym znaczeniu tego pojęcia. Mianowicie o adaptacji genotypowej oraz fenotypowej. Pierwsza zajmuje się zmianami genetycznymi, a druga reakcjami fizjologicznymi wynikającymi z działania środowiska.

Wniosek z powyższych informacji jest jeden – im wcześniej młody organizm zacznie się „specjalizować” w dążeniu do jak najszybszego (młody wiek) dostosowania się do ścisłych wymogów określonej dyscypliny sportowej to osiągnie sukces – jest na to duża szansa. Przeciwieństwem specjalizacji jest trening ogólnorozwojowy, który jest fundamentem i ogólnym modelem treningowym. Ma on na celu na celu równomiernie rozłożenie obciążeń treningowych tak, aby zakres sprawnościowy był jak najszerszy.

Przecież trening to proces, długi i dla wytrwałych

Dla „januszy” nie jest to takie oczywiste. Trening to trening i w zasadzie ich za wiele nie obchodzi, co mają zrobić. Nie rozumieją (wydaje im się, że tak) jak ważne jest podeście strategiczne oraz długoterminowa praca. Jeżeli weżniemy czas i zaczniemy planować trening to według niego możemy wyróżnić 3 kluczowe elementy:

  1. Trening wszechstronny – „kompleksowa obsługa”. W tym modelu kompleksowo podchodzi się do pojęcia ruchu i motorykę
  2. Trening ukierunkowany – zgłębiamy się w tematykę danej dyscypliny i zaczynamy pracować bardziej szczegółowo
  3.  Trening specjalistyczny – skupienie na wybranej dyscyplinie i kształtowanie ruchu oraz motoryki w ściśle określony sposób

 

Trening jest efektywny wtedy, kiedy podchodzi się do niego z głową i jest odpowiednio rozplanowany. Efektów nie osiągniesz natychmiast, czego wiele osób pragnie. Musisz mieć na uwadze, z jakiego miejsca startujesz, do czego chcesz dążyć. Ma to ogromne znaczenie, bo wtedy wiesz jak powinieneś zacząć trenować. Najlepiej jest oddać się w takim wypadku w ręce trenera, bo ona wie jak podejść do tematu tak abyś nie zrobił sobie krzywdy. 

 

Mateusz Kosmaczewski
Jestem trenerem, szkoleniowcem, motywatorem, mówcą. Mówią, że jestem psychologiem, że dobrze znam się na relacjach międzyludzkich, że jestem mentorem i autorytetem. Ekspertem w tym co robię. Ciągle młody, zawsze dziecko, radosny i pogodny, przepełniony pasją, ale też cyniczny i ironiczny. Introwertyk.