Workflow

Jak bardzo masz rozciągnięte ramiona?

Mateusz Kosmaczewski461 views
Jak bardzo masz rozciągnięte ramiona

Ramiona w gimnastyce są kluczowym elementem. Odpowiednio rozciągnięte ramiona pracują w pełnym zakresie ruchu, przez co dają niesamowitą siłę górnej części ciała. Jeżeli przyjrzysz się osobą, które trenują kalikstynie, gimnastykę czy street workout to zwróć uwagę na ich barki oraz ramiona. Dzięki mocnym, wytrzymałym oraz elastycznym ramionom i barkom z łatwością potrafią wykonywać ćwiczenia z pozoru bardzo trudne. Mobilność i siła są w równowadze, ponieważ pochodzi z odpowiedniego przygotowania ramion i barków.

Najważniejszą rzeczą jest wykonanie tego, co trzeba zrobić dzisiaj, aby jutro zobaczyć progres. Dzisiaj jest czas na wykonanie planu treningowego. Dzisiaj dajesz z siebie 100%. Dzisiaj robisz to, co musisz zrobić. Wtedy i tylko wtedy jutro zobaczysz, że umiejętności się zwiększyły. Bierzesz sobie do serca tę radę i ciśniesz. Powtórzenia, tempo technika. Niby wszystko tak jak trzeba, ale brakuje czasu na pracę nad mobilnością. Występuje jej deficyt.

 Kluczowy element  

Mobilność. Rzadko nad nią pracujemy, a czasami to ona jest brakującym elementem do osiągnięcia wyższego poziomu. To dotyczy osób regularnie trenujących. Sprawa ma się zupełnie inaczej u zwykłych śmiertelników, gdzie ich jedynym zajęciem jest stukanie w klawiaturę oraz przyciski na pilocie. Wielu ludzi siedząc przy biurku przed komputerem ma ściśnięte mięśnie klatki piersiowej ramion oraz górne części pleców. Co ma ogromny wpływ na ich wpływ na mobilność ramion i barków.

Jak bardzo masz rozciągnięte ramiona? 2 proste testy 

Pierwszy z nich polega na uniesieniu ramion powyżej głowy. Jeżeli jesteś w stanie podnieść ramię tak do góry aż nad głowę ściskając ramiona w kierunku uszu to znaczy, że Twoje ramię jest dobrze rozciągnięte. Jeżeli tak nie jest to masz duży problem. Mięśnie górnych partii pleców, klatki piersiowej oraz ramion są tak mocno ściśnięte, że uniemożliwiają zakres. Prowadzi to do tego, że zaczynasz wyginać dolną część pleców w łuk. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest ból w dolnej części pleców.

Shoulder Flexion Test

Oprzyj się plecami do ściany. Stopy oddal od ściany na ok 40 cm. Następnie Odcinek lędźwiowy przylega do ściany jednocześnie miednicę chowasz pod żebra i ciągniesz w kierunku kręgosłupa. Gdy tak stoisz oparty o ścianę to podnieś teraz ręce do góry tak wysoko jak tylko możesz bez wyginania pleców (przylegają do ściany). Celem powinno być dotknięcie ściany przez ramiona przy zachowaniu „prostych” pleców. Ten test w fantastyczny sposób pokazuje, jaki jest zakres Twoich ramion. Odpowiednie ćwiczenia gimnastyczne pomogą Tobie rozciągnąć je tak, aby miały one pełen zakres.

Wiesz już jak zająć się poprawą zakresu ramienia. Teraz pora obyśmy popracowali nad jego rozszerzeniem ramienia.  Dbając o odpowiednie rozszerzenie rąk za plecami pomaga ono w utrzymaniu zdrowych ramion. Mało tego dzięki temu, że dbasz o ten aspekt unikniesz zgarbionej postawy oraz bólu w ramionach. Słaby zakres tego ruchu wynika z uścisku mięśni w klatce piersiowej oraz bicepsów. Mówiąc wprost są słabo rozciągnięte.

Standing Shoulder Extension Test

Aby sprawdzić jak masz zakres tego ruchu weź kij lub ręcznik. Złap go z tyłu za plecami nachwytem, czyli dłońmi skierowanymi do dołu. Twoja sylwetka ma być wyprostowana. Teraz podnieś kij lub ręcznik używając ramienia tak wysoko jak tylko możesz utrzymując prostą sylwetkę. Głowa jest w pozycji neutralnej, żebra wciągnięte. Na początku uchwyt będzie szeroki. Z czasem, kiedy mobilność będzie wzrastać Twoje ręce będą na szerokości barków, a ramiona podniesiesz równolegle do podłoża.

 

Mateusz Kosmaczewski
Jestem trenerem, szkoleniowcem, motywatorem, mówcą. Mówią, że jestem psychologiem, że dobrze znam się na relacjach międzyludzkich, że jestem mentorem i autorytetem. Ekspertem w tym co robię. Ciągle młody, zawsze dziecko, radosny i pogodny, przepełniony pasją, ale też cyniczny i ironiczny. Introwertyk.