MentalZone

Koncentracja ważny czynnik sukcesu

Mateusz Kosmaczewski580 views
Koncentracja, ważny czynnik sukcesu

Koncentracja jest zdolnością charakteryzującą wielkich mistrzów. Nie wystarczy trenować. Musisz zadać sobie pytanie, czym właściwie się zajmujesz. Największą ludzką słabością jest fakt, że bardzo łatwo jest zostać rozproszonym. Dzisiaj jesteś ciągle „online”, jesteś bardzo podatny na rozproszenie, bycie stale „na łączu” stanowi ogromną pokusę, którą trudno zwalczyć.

Koncentracja na celu

Wyznaczyłeś sobie cel, zrzucę parę kilogramów, będę regularnie uprawiał sport, zadbam o swoje odżywianie. Wszystko sprowadza się do tego, że chcesz prowadzić fajny, zdrowy styl życia. Brawo! Fantastyczna decyzja. Dzisiejsze życie wymaga od nas stałego przetwarzania informacji, do których mamy bardzo łatwy dostęp. Jesteśmy stale „online”, stawiamy na wielozadaniowość, bo wiemy, że dzisiaj trzeba być elastycznym i trafnie oraz szybko podejmować decyzje. Presja jest duża i trzeba sobie z nią poradzić.

Rozpraszacze

Wyobraź sobie, że idziesz na trening, jesteś po pracy i wcześniej miałeś coś załatwić, lecz postanawiasz to odłożyć na późniejszy termin. Wkraczasz żwawym krokiem na siłownie. Muzyka w tle, entuzjazm narasta. Trening się zaczyna. Rozgrzewka, wkręcasz się powoli w ten wyjątkowy stan, łapiesz swój rytm… nagle dźwięk smsa wyrywa Ciebie z działania. Twoja koncentracja spadła. Sprawdzasz wiadomość, szybko odpisujesz i wracasz. Jednak trochę czasu zajmuje Tobie powrót do odpowiedniego stanu i rytmu. Jesteś po rozgrzewce i startujesz z treningiem.

Nagle dość niespodziewanie podchodzi do Ciebie znajomy i zaczynacie rozmawiać. Mija 5 min i wracasz do pracy. Teraz to już ciężko wrócić do odpowiedniego rytmu, a w oddali słyszysz dzwonek… to Twój tel. Odbierasz zamieniasz parę słów i kończysz rozmowę. Trening totalnie rozwalony, samopoczucie fatalne. Jednak robisz swoje, miedzy czasie parę fotek z treningu. Trening się kończy a do Twojej głowy dochodzi myśl, że miałeś załatwić pewną sprawę. Niby byłeś na treningu, niby wykonałeś swoją pracę, ale czy na pewno? Znasz to uczucie prawda?

Świadomość

Chcę Tobie powiedzieć jedno, że w przypadku gdy Twoje działania wymagają świadomej uwagi, nie ma mowy o wielozadaniowości, możesz jedynie się przełączać pomiędzy różnymi zadaniami. Twój umysł jest w stanie się skupić tylko na jednej rzeczy jednocześnie. Musisz sobie stworzyć odpowiednie warunki, wyłączyć wszystko co może spowodować rozproszenie w trakcie wykonywania działań.  Pozamykać wszystkie sprawy by maksymalnie skierować energię na konkretnie działanie. Twoja koncentracja musi być na najwyższym poziomie. Zrób co tylko możesz by Twoja koncentracja była jak laser, skup całą swoją energię na jednym konkretnym celu. Widzisz, możesz trenować i TRENOWAĆ jedno i drugie zajmuje Twój czas i zabiera energię, jednak tu chodzi o Twój cel, przecież chcesz go osiągnąć możliwie jak najszybciej. Potrzebujesz koncentracji tylko na jednym zadaniu. Wtedy osiągniesz maksymalną jakość z działania.

Mateusz Kosmaczewski
Jestem trenerem, szkoleniowcem, motywatorem, mówcą. Mówią, że jestem psychologiem, że dobrze znam się na relacjach międzyludzkich, że jestem mentorem i autorytetem. Ekspertem w tym co robię. Ciągle młody, zawsze dziecko, radosny i pogodny, przepełniony pasją, ale też cyniczny i ironiczny. Introwertyk.