Workflow

Król jest tylko jeden, Muscle Up

Mateusz Kosmaczewski549 views
Król jest tylko jeden, Muscle Up

Jedno ćwiczenie, które jest liderem, król kalisteniki i mistrz drążka – Muscle Up. Rządzi niepodzielnie i jest wyzwaniem. Marzenie adeptów kalisteniki i street workoutu. Tym, którzy go opanowali sprawia trudność, bo cały czas trzeba doskonalić technikę. Przysparza ból, buduje mięśnie, kreuje ogromną siłę. Poniewiera i niszczy. Prawdziwy król. 

Droga do Muscle Upa

Wydawać by się mogło, że ćwiczenie jest proste. Podciągasz się i w pewnym momencie unosisz ciało ponad drążek. Nic skomplikowanego. Sęk w tym, że jest to bardzo skomplikowane, tak mocno, że temat nigdy się nie wyczerpuje. Ciągłe pytania jak zrobić pierwszego Muscle Up’a nawarstwiają się. Powstają poradnik pokazujące jak progresować.  Jedno jest pewne, wymaga on sporo pracy i panowania nad ciałem. Pierwszy krok do Muscle Up’a to…

Podciąganie i bar dipy

Aby zacząć myśleć o MU musisz opanować podciąganie na drążku i bar dipy. Te dwa ćwiczenia są fundamentem. Są one elementem składowym wchodzącym w skład MU. Podciągnięcia budują bazę, aby jak najszybciej dotrzeć do drążka, natomiast bar dipy kształtują siłę, aby wybić się ponad drążek. Jednak miej na uwadze jeden bardzo ważny fakt to, że jeżeli potrafisz wykonać bardzo dużą ilość powtórzeń w obu ćwiczeniach nie przerodzi się na opanowanie MU, bo będziesz musiał poradzić sobie z tzw. martwym punktem.

Jest to punkt, w którym musisz przełożyć łokcie ponad drążek, co jest ogromnym wyzwaniem i sprawia dużo problemu. Aby pokonać martwy punkt musisz zacząć pracować nad…

Wysokie podciągnięcia

Kiedy opanowałeś podciąganie, zacznij pracować na zwiększeniem zakresu ruchu. Chodzi o to abyś zaczął się podciągać jak najwyżej tylko potrafisz. Standardowo podciągasz się tak, aby klatką dotknąć drążka, teraz pracuj nad tym, aby mostek zaczął dotykać drążka. Jeżeli opanujesz opanujesz ten element przyda się dodatkowa siła, która pozwoli wskoczyć nad drążek, a jest nią…

Kipping

Po prostu kopanie. W momencie, gdy podciągasz się wysoko wykorzystujesz biodra i nogi „kopiąc”, co sprawia, że generujesz dodatkową siłę, która pozwali Tobie pokonać martwy punkt i wznieść się ponad drążek. Jest to moment, w którym nie przejmujesz się techniką. Liczy się dla Ciebie tylko to, aby klatka piersiowa znalazła się ponad drążkiem. Z czasem jak nabierzesz siły oraz wyrobisz sobie odpowiednie nawyki ruchowe zaczniesz „czyścić” technikę MU, aby był idealny.

Jeden detal

Detale sprawiają, że człowiek staje się mistrzem. Gdy nie one to tak naprawdę wszystko było by łatwe i przyjemne, a eksperci nie mieli by racji bytu. Jak to ma się do naszego króla? Zmień chwyt!

To jak trzymasz drążek będzie powodować czy łatwiej wejdziesz ponad niego. Zacznij pracować nad głębokich chwytem tzw. false grip. Kiedy trzymasz w ten sposób drążek dłonie są położone względem podłoża równolegle. Aby móc utrzymać ten uchwyt musisz zacząć pracować nad jego siłą.

 

 

Mateusz Kosmaczewski
Jestem trenerem, szkoleniowcem, motywatorem, mówcą. Mówią, że jestem psychologiem, że dobrze znam się na relacjach międzyludzkich, że jestem mentorem i autorytetem. Ekspertem w tym co robię. Ciągle młody, zawsze dziecko, radosny i pogodny, przepełniony pasją, ale też cyniczny i ironiczny. Introwertyk.