MentalZone

Motywacja, Twoja siła napędowa

Mateusz Kosmaczewski4 comments654 views
Motywacja, Twoja siła napędowa

Motywacja, coś magicznego oraz niezrozumiałego. Dzisiaj często słyszę, nie mam motywacji. Powiedz mi, ale tak szczerze czy kiedykolwiek zastanowiłeś się nad swoją motywacją? Wiesz co Ciebie motywuje? Czy zdajesz sobie sprawę co słowo MOTYWACJA znaczy? „Rynce mi opadowywują” gdy słyszę tekst, nie mam motywacji. Cały czas stękanie jak to jest źle, jak jest ciężko i w ogóle…

Etymologia słowa

Słowo motywacja pochodzi z łacińskiego słowa movere, co oznacza wprawić w ruch. Dla mnie sprawa jest prosta, trzeba być w ruchu, mieć cel i go realizować. Właśnie ten cel, prawdziwy, pochodzący z serca jest dla Ciebie paliwem motywacji. On napędza działanie.

MOTYW + AKCJA = MOTYWACJA

Motywacja jest źródłem i sternikiem naszych zachowań. Jest ona pewnym procesem zachodzącym w ludzkiej świadomości ( czy raczej podświadomości ), w wyniku którego pojawia się chęć robienia czegoś. Ta chęć jest określana mianem motywu, pobudki lub jeszcze inaczej – napięcia motywacyjnego. Motyw pojawia się wtedy, gdy następuje uświadomienie sobie jakiejś niezaspokojonej potrzeby i wyraża się w gotowości podjęcia działania w celu jej zaspokojenia. M.W. Kopertyoska

Mało tego musisz wierzyć, że osiągniesz to co chcesz oraz bardzo tego pragnąć. Wyobraź sobie taką sytuację, masz dziecko jest Twoim całym światem, kochasz go ponad wszystko i nagle niczym grom z jasnego niebo dowiadujesz się, że zostało mu ledwie tydzień życia, badania pokazały że w jego organizmie odkryto śmiertelną chorobę. Jednak jest nadzieja, chorobę można pokonać bo nie dawno wynaleziono na nią lekarstwo, jednak jeszcze go nie testowano na ludziach. Jest możliwość go zaaplikowania, a ta opcja kosztuje krocie 1.000.000 euro. Gwarantuje Tobie, że będziesz zapierdalał tak aby ocalić swoje dziecko. Nagle nie będzie rzeczy niemożliwych i zrobisz wszystko co konieczne by dokonać tego.

Paliwo rakietowe

Motywacja staje się paliwem rakietowym a Twoja energia jest tak ogromna, że reaktor jądrowy jej nie przebije. Poruszysz niebo i ziemię by zrealizować swój cel. Oczywiście jest to skrajny przypadek, ale chcę byś zaczął myśleć! To nie boli, a jak się okazuje jest wyzwaniem.

Idąc dalej i zagłębiając się w temat. Psychologia bez wnikania w szczegóły wyróżnia dwa rodzaje motywacji:

 • wewnętrzną
 • zewnętrzną

Motywacja wewnętrzna

Tutaj zasadniczą rolę odgrywa Twoja osobowość, Twoje wartości oraz Twój stan umysłu. Wszystkie co związane z zewnętrznym źródłem istoty człowieka jest motywacją wewnętrzną. Musisz poznać siebie by dowiedzieć się co Ciebie motywuje. Może Ciebie to śmieszy, ale jeżeli poświęcisz czas na rozpakowanie swojej osoby i zobaczenie co kryje się w sercu, wtedy będziesz miał świadomość tego co sprawia, że podejmujesz działanie.

Motywacja zewnętrzna

Tutaj w grę wchodzą wszystkie czynniki zewnętrzne czyli wszelkiego rodzaju nagrody oraz profity. Czasem czegoś bardzo pragniemy, samo to już nas napędza np złotego medalu. Tylko pytanie czy coś nie kryje się pod chęcią zdobycia tego medalu?

Mix

Uważam, że wszystkie te czynniki siebie uzupełniają. Działają harmonijnie i razem tworzą potężną energię, która jest jak koło zamachowe stale się kręci i napędza. Jeżeli jesteś świadomy tego co Ciebie motywuje możesz dokonywać rzeczy niemożliwych. Dosłownie przenosić góry i pokonywać granice.

Bardzo łatwo wzbudzisz w sobie motywację i jeszcze łatwiej osiągniesz życiowy sukces, gdy będziesz robił to co lubisz, odkryjesz i wykorzystasz swoje talenty, a ludzie chętniej naginają się do tych, którzy wiedzą czego chcą. Nikodem Marszałek

Pasja kluczem do ognia motywacji

Pasja jest jak płomień, który w odpowiednim momencie staję się żywym ogniem i rozpala Ciebie do granic możliwości. Wytwarza ogromną energię, która Ciebie pochłania i wznosi na kolejne poziomy. Kto nie ma w życiu pasji nigdy nie zrozumie tego, że człowiek poświęca się dla idei. Robi co może by sięgnąć niemożliwego. Ciężko zrozumieć innej osobie ambicję i chęć stania się najlepszym, podnoszenie się i brnięcie dalej, permanentne pokonywanie granic fizycznych i mentalnych.

Każdy z nas posiada ‚mistrzów ceremonii’ własnej pasji. Kosmiczna intensywność, poświęcenie i oddanie w stronę wszechstronności, uwieńczone zmaganiem się z najsprawniejszymi zawodnikami podczas Games’ów…
Łączy nas posiadanie pasji, celu, drogi i codziennego stawania się lepszą wersją samego siebie. Niekiedy nikt nie widzi nakładu pracy, a dostrzega tylko sukces/wynik. Stąd prosty wniosek, czerpmy motywację z każdego sukcesu!  Mariusz Sieszchuła

Biznes, sport, rozwój nie ma znaczenia co. Ważne aby ciągle być chciwym i walczyć o swoje oraz pokonywać samego siebie. Doceniać to co się ma, poruszać się w kierunku swojego celu. Stale podsycać ogień, który każdy z nas ma, nie pozwolić mu wygasnąć.

Mateusz Kosmaczewski
Jestem trenerem, szkoleniowcem, motywatorem, mówcą. Mówią, że jestem psychologiem, że dobrze znam się na relacjach międzyludzkich, że jestem mentorem i autorytetem. Ekspertem w tym co robię. Ciągle młody, zawsze dziecko, radosny i pogodny, przepełniony pasją, ale też cyniczny i ironiczny. Introwertyk.
 • Justyna

  Tak,tak,tak….jednak nie mogę zgodzić się z jednym….”Ważne aby ciągle być chciwym i walczyć o swoje oraz pokonywać samego siebie.” Uważam, aby NIE być CHCIWYM. Chciwość nie jest porządną cechą/zachowaniem. O wiele bardziej – ciągle chcieć więcej , pragnąć lepszej siebie, porządać dobrych zmian ,chłonąć życie.To nic ,że czasami można się nim zachlysnąć. Poznawać siebie,kształtować i obserwować zmiany, zmieniać na lepsze, działać to jest to.A motorem tych zmian jest „ogień” o którym tak ładnie piszesz. Lecz nie chciwość. Chyba jednak najciekawsza jest możliwość obserwowania, z perspektywy czasu, zachodzących w sobie (oby) dobrych zmian . Trzeba mieć jednak dużą świadomość siebie….się rozpisałam….;-)

  • Justyna

   Motywacja wewnętrzna jest tą najbardziej porzadaną, gdyż jest silniejszą, trwalszą. Wewnetrzny ogień rozpalający kogoś do zmian jest silniejszy niż zewnętrzny przymus. Zdarza się ich mix,wtedy jest idealnie….gdy ktoś /coś z zewnątrz „podsyca ” motywację w tobie….choć przez chwilę. 🙂 ps. Dooobry tekst. 💪

  • Zależy wszystko jak postrzegasz chciwość, podam Tobie synonimy kontekstu i mojej myśli: głodny, ambitny, zdeterminowany, waleczny, cisnący cały czas do przodu, stale podnoszący poprzeczkę. Chciwy w tym konkretnym kontekście znaczy dla mnie po prostu pazerny na dobrą energię stale podnoszący swoje umiejętności i traktujące ogrom bodźców do stymulowania swojego wysiłku w dążeniu do celu.

   • Justyna

    Teraz jest o wiele jaśniej. Teraz się z Tobą zgadzam i przybijam piątkę :). No to ciśniemy…..