Workflow

Przyczajony tygrys, ukryty smok

Mateusz Kosmaczewski735 views
Przyczajony tygrys, ukryty smok

Przyczajony tygrys, ukryty smok to tytuł znanego filmu w klimacie sztuk walki. Opowiada o wartościach takich jak honor, szacunek i walka o idee. Ostatnio oglądałem ten film i patrząc na bardzo widowiskowe sceny walk oraz historię bohaterów zacząłem się zastanawiać, czy skoro rodzimy się jako czysta kartka, to nasze przeznaczenie jest z góry ustalone?

Ukryty smok

Rodzisz się jako czysta kartka, jesteś jak to ziarenko, które wyda piękny owoc, lecz najpierw potrzebuje dobrego środowiska do rozwoju pełnego potencjału jaki w nim jest. Jesteś jak diament, który trzeba oszlifować. Młody bez skazy, niewinny i nieświadomy. Możesz być kimkolwiek chcesz, możesz być panem świata lub totalnie się zagubić. Wszystko w Twoich rękach. Historia, którą będziesz tworzyć może stać się wspaniałą powieścią, pełną emocji, wzruszeń i doświadczeń. Świat może być dzięki Tobie lepszy.

Może, ale nie musi. Patrzysz na małe dziecko i chcesz by miało jak najlepiej w życiu. Pragniesz by było słynnym sportowcem, adwokatem, lekarzem. Jednak czy tak będzie, tego nikt nie wie.

Przyczajony tygrys

Gdy przyszedłeś na świat byłeś totalnie nie świadomy rzeczywistości oraz oczekiwań rodziców. Dorastałeś, a Twoje otoczenie chciało Ciebie wpisać w odpowiedni kontekst, marzenia na początku były świetne, mogłeś się nimi chwalić bez żadnych konsekwencji. Chciałeś być superbohaterem, tak też się zachowywałeś bo nikt Tobie nie powiedział, że to jest niemożliwe. Czas mijał a Ty dorastałeś i zaczynałeś doświadczać życia. Chciałeś czegoś więcej, może być piłkarzem, może świetnym zawodnikiem sztuk walki, może piosenkarką światowej klasy, może gwiazdą Hollywood, jednak coś poszło nie tak. Marzyć w wieku dorosłym już nie wypada, bo spotyka Ciebie krytyka i wyśmianie. Celujesz wysoko i strasznie pudłujesz, jesteś karcony przez innych, bo lepiej twardo stąpać po ziemi.

Jesteś coraz starszy, pracujesz, dbasz o zapłacenie rachunków i utrzymanie rodziny, wychowanie dzieci. Tak jak powinno być, tak jak robi wielu ludzi. Wpisujesz się w ramy społeczeństwa i nigdzie się nie udzielasz ani nie wychodzisz przed szereg. Złe doświadczenia z przeszłości spowodowały, że tak się teraz zachowujesz. Pewnego dnia widzisz gdzieś jak osoba w Twoim wieku kończy maraton. Mało tego widzisz jak inna osoba spełnia się realizując swoje marzenia i opowiada o nich np. prowadząc vloga. Kolejna osoba podróżuje po świecie, kolekcjonując wspaniałe wspomnienia.

Robi się Tobie smutno, bo wiesz, że też tak mogłeś. Wiesz, że może świata byś nie zdobył, może złoto olimpijskie było poza Twoim zasięgiem, może kariera artysty i milionowe kontrakty to nie Twoja liga, ale mogłeś dać coś więcej od siebie Przyczajony tygrys nigdy nie pokazał się światu, nie dał sobie szansy.

Dzieckiem się rodzisz, dzieckiem umierasz

Najpierw jest czysta kartka, potem stopniowo pojawiają się kolejne zapisane strony by na końcu powstała książka. Odchodzisz z tego świata z napisaną powieścią, pytanie jest tylko jedno jaka ona będzie?

 

Fotografia Ola Przybysławska. Dzięki Ola za inspirację!

Mateusz Kosmaczewski
Jestem trenerem, szkoleniowcem, motywatorem, mówcą. Mówią, że jestem psychologiem, że dobrze znam się na relacjach międzyludzkich, że jestem mentorem i autorytetem. Ekspertem w tym co robię. Ciągle młody, zawsze dziecko, radosny i pogodny, przepełniony pasją, ale też cyniczny i ironiczny. Introwertyk.