Sport

Ruch, inaczej niż myślisz

Mateusz Kosmaczewski1 comment652 views
Ruch, inaczej niż myślisz

Ruch to zdrowie! Wiesz to Ty, wiem to ja i każda osoba na świecie, ponad 7,2 miliarda ludzi. Zawsze, wszyscy życzymy sobie zdrowia… Zdrowie to ruch, nie mamy na to czasu. Chcemy cieszyć się „końskim” zdrowiem i korzystać w pełni z życia. Pomijamy przez to aktywność fizyczną. Czy naprawdę trzeba być takim ignorantem i wierzyć w to, że leki oraz lekarze w jakiś cudowny sposób zadbają o nasze zdrowie?

Choroba XXII wieku

Żyjemy w szalonych, trudnych, ale pięknych czasach gdzie mamy sporo możliwości. Wirtualna rzeczywistość wkracza do naszego życia, a usługi za pomocą jednego kliknięcia sprawiają, że „oszczędzamy” więcej czasu. Lada chwila rzeczy będziesz kupował przed lustrem, dzięki specjalnym holografom, które w wirtualny sposób dopasują na Tobie rzeczy, a Ty je tylko zamówisz. Świat idzie do przodu…

Ludzie poprzez to stali się strasznie leniwi. Ignorancja oraz lenistwo idą ze sobą w parze. Coraz rzadziej widzi się dzieci grające w piłkę na podwórkach, teraz już mega boiskach. Młodzież spędza swój czas coraz mocniej w wirtualnej rzeczywistości. Ludzie starsi ciężko pracują na życie, a potem odpoczywają przed tv. Natomiast ludzie na emeryturze męczą się ze zdrowiem i bardzo rzadko, który z nich ma pasję i chęć do życia. Zamknięci w czterech ścianach w swoim świecie, żyjący przeszłością… kiedyś było lepiej.

Biznes farmaceutyczny zaciera ręce, rynek wellnes jest w fazie wzrostu. Dlaczego? Bo ludzie są leniwi i nic im się nie chce. Kuszące jest, że za pomocą leków i suplementów coś się zmieni, szybko i w prosty sposób. Wystarczy tylko zapłacić. Jasne suplementacja jest ważna bo jedzenie jest coraz bardziej „sztuczne”, ale tylko osoby świadome potrafią odpowiednio dobrać suplementy i zawsze jest to dodatek do ich stylu życia.

Wszyscy gdzieś w tym całym pędzie zapomnieli by się trochę poruszać. Kiedyś ludzie więcej spacerowali, tańczyli, biegali łączyli to wszystko w większym lub mniejszym stopniu ze sportem. Przecież aby być zdrowym wystarczy zacząć dbać o swoje ciało. Przecież wystarczy być tylko w ruchu…

Smutno mi kiedy patrzę na dzieciaki, które są zgarbione, ich ciało jest bardzo sztywne, młodzież czasami zachowuje się tak jak ludzie co mają 60 lat, dosłownie są zmęczeni wejściem po schodach, a nie mówię już a przewrocie w przód czy w tył… Już w tym wieku narzekają na bóle pleców, stawów… Idąc dalej to już tragedia…

„WE ARE MOVEMENT ATHLETES”

Bardzo się cieszę, że coraz więcej ludzi zaczyna dostrzegać to, że ruch jest potrzebny. Przecież wszyscy jesteśmy sportowcami. Dzisiaj coraz więcej ludzi jest świadoma swojego ciała i chce pracować nad tym. Stąd tworzą się nowe zawody, coaching tak bardzo wyśmiewany, mentoring tak bardzo potrzebny czy trener personalny. Inną kwestią są aspekty prawne, a w zasadzie ich brak bo są to wolne zawody, każdy może stać się couchem, mentorem czy trenerem personalnym. Trzeb po prostu uważać na kogo się trafia… W artykule odnośnie siły (3 zasady spektakularnej siły) pisałem, że nadchodzi nowa era sportowców oraz następuje zmiana paradygmatu. Zapoznaj się z nim ponieważ tam dowiesz się co teraz według mnie jest w cenie. Dowiesz się, że historia zatacza koło.

Manifest ruchu

Wezwanie, z którym się zgodzisz lub nie. Jednak dzisiaj tak bardzo jest potrzebne by mówić o tym i to głośno, bo zdrowie jest w cenie i to dosłownie!

#1 Ćwiczenie jest opcjonalne. Ruch jest niezbędny

Możemy odmówić sobie wszelakich przyjemności, ćwiczyć do bólu i katować się dla lepszego wyglądu, ładniejszej sylwetki i czuć przymus, że tak trzeba… Bo świat wymaga byśmy wyglądali jak bogowie… Presja społeczna jest tak ogromna… To jest chore podejście! Ruch sprawia, że żyjesz, radujesz się i cieszysz, wiesz kim jesteś.

#2 Ruch to wolność

Niem mam warunków, potrzebuje odpowiedniego sprzętu… ciągłe ograniczenia. Przecież muszę mieć to by osiągnąć to… co za bzdura! Ruch to wolność, poczuj ją i korzystaj ze swojego ciała gdziekolwiek jesteś i kiedykolwiek. Uwolnij się z łańcuchów ograniczeń!

#3 Ruch to zabawa

Zabawa, gra, ekspresja, wyrażanie siebie i wypuszczenie emocji, które w sobie tłumimy. Zatop się w teraźniejszości, skup się na chwili obecnej, wykorzystaj ruch do kreatywnego spędzania czasu. Graj i baw się uwolnij w ten sposób energię, którą masz w sobie. Ciesz się tą chwilą.

#4 Twoje ciało, Twoja siłownia

Wykorzystaj ruch do ciągłego postępu tak jak to robią sportowcy. Masz wszystko czego potrzebujesz, zostaw za sobą wszelkie ograniczenia. Tylko Ty i Twoje ciało. To wszystko czego potrzebujesz. Poprzez trening stajesz się lepszy, ciągle przesuwasz swoją granicę, podnosisz standard życia.

#5 Naszym celem jest proces, postęp i praktyka

Permanentnie doskonalisz swoje umiejętności, poznajesz nowe elementy, uczysz się na nowo. Stale udoskonalasz siebie, idziesz do przodu, bawisz się i doświadczasz na sobie zmian oraz jak świat na nie reaguje. Chcemy się uczyć się nowych ruchów, nowych umiejętności, być silniejsi. Podróż bycia lepszym trwa całe życie. Na zawsze.

#6 Połączenie umysłu i ciała poprzez ruch

Ruch jest odbiciem naszych myśli, zobacz na tancerzy i zwróć uwagę jak umysł i ciało tworzą jedność. Wszystkie praktyki ruchowe odnoszą się do fizyczności mają jedne wymiar, natomiast cel, pasja, osobowość są niejednowymiarowe. To co niewidoczne dla oka to psychiczne oraz emocjonalne aspekty, które odgrywają znacznie ważniejszą rolę niż „estetyka”. Życie w spokoju i ruchu tworzy witalność w organizmie, a obserwując ruch w ciszy umysłu stworzy spokój.

#7 Poczuj swoje ciało i niech stanie się Twoim przewodnikiem

Świadomość swojego ciała to wspaniała umiejętność. Odczytywanie sygnałów płynących z niego daje cenną informację. Dowiadujemy się, jak interpretować sygnały naszego organizmu i dostosowujemy się do nich.

#8 Uczymy się nowych umiejętności i wzorców ruchu

Skup się na wzorcach ruchu, nie na mięśniach. One poprzez ruch zaczną się odpowiednio kształtować. Poprzez skupienie się na wzorcach ruchu i uczenia się ich, sprawiasz, że panujesz nad ciałem i każesz mu pracować jako całość. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie Tobie przechodzić między dyscyplinami i adaptować się do nowych stylów i systemów.

#9 Tworzymy nowe możliwości

Zdolność do robienia więcej i szybciej nie daje rzeczywistych efektów. Siła, moc i wytrzymałość są świetne, ale nie zawsze przekładają się w zręczny i płynny ruch.

# 10 Ruch jest priorytetem, pasją i obsesją

Wiem, że należy znaleźć ruch, który mocno pokochasz. Niech stanie się  pasją, z czasem obsesją.

# 11 Zacznij czcić i honorować swoje ciało

Zadajemy sobie sprawę, że mimo, iż każde ciało jest takie same to jednak ukształtowane zupełnie inaczej. W ten sposób pokazujemy jak bardzo jesteśmy wyjątkowi. Dlatego ruszamy się. Powodem są te różnice. Inspirujemy się i w oryginalny dla siebie sposób kształtujemy nasz ruch. Zdajemy sobie sprawę, że każdy jest na innym poziomie, robimy co innego w życiu, jednak na podstawowym levelu jesteśmy tacy sami. Wszyscy mamy taką samą wartość.

# 12 Zaakceptuj niedoskonałości

Jesteśmy tylko ludźmi, zdaj sobie sprawę o niedoskonałościach i wadach. Ruch sprawia, że idziesz krok dalej, przecież lepiej jest się ruszać niż nie. Poprzez ruch jesteśmy zawsze otwarci na próbowanie nowych rzeczy, stajemy się mocniejsi dla siebie, dla najbliższych.

#13 Wdzięczność za wszystkie postępy i świętowanie sukcesów

Wdzięczność powinna być praktykowana cały czas. Gdy coś utracimy wtedy to doceniamy. Zmień postępowanie, zacznij odczuwać wewnętrzną wdzięczność, zacznij od ciała, skup się na swoich organach, następnie przejdź do środowiska i zakończ na ludziach dookoła. Skup się na pozytywach postępu i szukaj ich w każdej sytuacji.  Nasz ruch jest świętem dla naszego ciała. Jedną wielką imprezą… Świętuj nawet najmniejsze postępy!

#14 Czuj i szanuj swoje środowisko

Dostrzegaj przyrodę i naturę. Zacznij korzystać z jej obecności, ruszaj się i obcuj z nią. Nasze środowisko jest częścią nas i częścią naszej praktyki ruchowej. Stajemy się jednym z naszym środowiskiem, Kochaj je i korzystaj z tego, bądź wdzięczny za możliwość bycia jego częścią.

#15 Miej otwarty umysł, zawsze!

Otwarty umysł jest jak spadochron, chłonie wszystko i jest motem napędowym do naszego działania. Sprawia, że stale szukasz i odkrywasz różne dyscypliny. Po co ograniczać się do jednej dyscypliny, bądź otwarty i korzystaj z wielu możliwości. Możesz być ekspertem w jednej dziedzinie, ale odkrywanie nowych możliwości daje Tobie inne spojrzenie i sprawia, że się rozwijasz. Ucz się nowych rzeczy!

#16 Ruch to sposób życia

Życie bez ruchu prowadzi  donikąd,

Kiedy ruszamy się więcej, czujemy więcej, doświadczamy więcej,

Kiedy czujemy więcej, żyjemy pełniej,

Czas by zapomnieć o „ćwiczeniach” jako takich,

Czas na zabawę,

Czas opanować nowe umiejętności,

Być silniejszym,

Być lepszym,

Żyć mocniej,

Uwolnić swój prawdziwy potencjał.

Mateusz Kosmaczewski
Jestem trenerem, szkoleniowcem, motywatorem, mówcą. Mówią, że jestem psychologiem, że dobrze znam się na relacjach międzyludzkich, że jestem mentorem i autorytetem. Ekspertem w tym co robię. Ciągle młody, zawsze dziecko, radosny i pogodny, przepełniony pasją, ale też cyniczny i ironiczny. Introwertyk.
  • Ale synchro – w moim ostatnim wpisie też wspominam, jak ważny jest ruch. Ruch sprawia, że żyjemy. Przekonałem się o tym odkąd pracuję na nogach po 14 godzin dziennie w restauracji – nigdy nie miałem więcej energii do działania. Ludzie uważają, że potrzebują energii aby podjąć działanie. Nie rozumieją, że tworzą energię właśnie kiedy podejmują akcję.

    Bardzo dobry wpis na ważny temat, pozdro
    CK.